Cumartesi15.06.2024
HABERLER - KÜLTÜR-SANAT - TÜRKİYE - MARDİN
29 Mayıs 2015 - 11:08:29

Sinek ve örümcek fosili bulunan kehribar tesbihi

Mardin'de her tanesinde sinek veya örümcek fosili bulunan kehribar tesbihin dünyada bir benzeri yok.
Sinek ve örümcek fosili bulunan kehribar tesbihi Mardin'de her tanesinde sinek veya örümcek fosili bulunan kehribar tesbihin dünyada bir benzeri yok.
Ortadoğu'da yaşanan olumsuz gelişmeler tespih fiyatlarını da vurdu. Mardin'de, tespih fiyatları altın fiyatlarıyla yarışırken her tanesinde sinek ve örümcek fosili bulunan kehribar tespihine paha biçilemiyor. Mardinli tespih ustası Fatih Oruk, elinde birçok tespih bulunduğunu fakat her tanesinde fosil bulunan kehribar tespihin çok kıymetli olduğunu söyledi. Bir ton kehribardan bir tespih çıktığını belirten Oruk, tespihin milyonlarca yıl önce taşlaştığı tahmin edilen reçineden yapıldığını ifade etti. Kehribarın Litvanya ve Ukrayna'dan hammadde olarak Türkiye'ye getirildiğini ve burada ustalarca işlendiğini aktaran Oruk, işçiliğinin 20 gün sürdüğünü söyledi. Oruk, fosile zarar vermeden delikler açıldığını belirterek şöyle konuştu:
"İçinde fosil bulunan habbe küçüldükçe değeri artıyor. Tek tanesinde fosil bulunan bazı tespihleri 8-10 bin liraya satıyorlar. Bu tespihin tamamından imamesine kadar fosilleşmiş böcek var. Bu yüzden bir fiyat söyleyemeyeceğim. Satın almak için birçok kişi fiyat teklifinde bulundu. 25 bin, 30 bin lira fiyat verenler oldu. Ama ben satmayacağım. Bu tespihi ben yaptım, oğluma bırakacağım. Oğlum da kendi oğluna bırakıyor ve bu şekilde bir hatıra kalır. Bu yüzden özenle saklıyoruz, her zaman çıkarıp çekmiyoruz."
(İHA)

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

Sinek ve örümcek fosili bulunan kehribar tesbihi Sinek ve örümcek fosili bulunan kehribar tesbihi Sinek ve örümcek fosili bulunan kehribar tesbihi

Yorum Yaz: