Cumartesi15.06.2024
HABERLER - KÜLTÜR-SANAT - TÜRKİYE - MUĞLA
26 Haziran 2015 - 08:22:17

Muğla Bodrum'da Piri Reis sergisi açıldı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde Türk denizci Piri Reis'in haritalarından oluşan sergiyi, Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Irina Vlah açtı.
Muğla Bodrum'da Piri Reis sergisi açıldı Muğla'nın Bodrum ilçesinde Türk denizci Piri Reis'in haritalarından oluşan sergiyi, Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Irina Vlah açtı.
Bodrum'da bulunan Osmanlı tersanesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu Üniversitesi ile Milta Bodrum Marina işbirliğiyle gerçekleştirilen Kitab-ı Bahriye'den gravürler, usturlap ve quadrant panolar, 16. yüzyıl seyir aletleri replikalarının da yer aldığı uluslararası sergiyi, Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı Vlah ve üniversite yetkilileriyle birlikte açıldı.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Vlah, Osmanlı tersanesini ve Bodrum'u ilk kez gezdiğini ifade ederek, "Yakın Doğu Üniversitesi'nin özel davetlisi olarak geldim. Gagavuzya Cumhuriyeti bir Türk Cumhuriyeti. Türkiye bizim için kardeş bir ülkedir, çünkü Türkiye Cumhuriyeti bize çok yardımcı oldu. Böyle bir sergiyi Gagavuzya'da da yapmak isteriz. Bodrum dünyaca ünlü bir yer. Burada olmaktan çok mutluyum. Bizim için gurur verici bir şey" dedi.

"TÜRK HALKI MUTLU OLSUN, İSTEĞİMİZ BU"
Vlah, Türkiye'de yapılan genel seçimlerle ilgili soruyu da cevaplayarak, "Türkiye'de yeni bir seçim bitti. Biz, Türkiye'ye her zaman kardeş ülke olarak bakıyoruz. Ne olursa olsun Türkiye bizim için kardeş bir ülkedir. Türkiye'de ekonomik, sosyal ve her alanda güzel şeylerin olmasını istiyorum. Türk halkı mutlu olsun. Bizim tek istediğimiz budur" ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Vlah, açılışını yaptığı sergiyi gezerek Girne Üniversitesi Denizcilik Tarihi Araştırma Merkezi Müdürü Ali Rıza İşipek'ten eserler hakkında bilgi aldı. Sergi, 23 Temmuz'a kadar açık olacak.
(İHA)

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

Muğla Bodrum'da Piri Reis sergisi açıldı Muğla Bodrum'da Piri Reis sergisi açıldı Muğla Bodrum'da Piri Reis sergisi açıldı

Yorum Yaz: