Cumartesi15.06.2024
HABERLER - KÜLTÜR-SANAT - TÜRKİYE - İSTANBUL
26 Kasım 2015 - 12:37:00

Gazze dramı anlatan Türk filmi ‘MUNA’, Antalya Film Festivali’nde de yarışacak

Gazze'de yaşanan dram, ilk kez bir Türk filmine konu oldu. 2009'da Gazze'de yaşanan gerçek hikayelerden esinlenerek çekilen 'MUNA', Antalya Film Festivali'nde de yarışacak.
Gazze dramı anlatan Türk filmi ‘MUNA’, Antalya Film Festivali’nde de yarışacak Gazze'de yaşanan dram, ilk kez bir Türk filmine konu oldu. 2009'da Gazze'de yaşanan gerçek hikayelerden esinlenerek çekilen 'MUNA', Antalya Film Festivali'nde de yarışacak.
İsrail ablukası altında bulunan Gazze'de yaşanan dram, ilk kez bir Türk filmine konu oldu. 34. İstanbul Film Festivali'nin 'Yeni Türkiye Sineması' bölümünde de gösterilen 'Muna'nın yönetmenliğini Uluslararası Madrid Film Festivali'nde ilk filmi 'İnanç Odası' ile 'En İyi Yabancı Film' dalında aday olan genç yönetmen Serdar Gözelekli yaptı. Gazzeli 8 yaşında bir kız çocuğunun gerçek hikayesinden esinlenerek çekilen filmde 'Muna' rolünü, Tarsus'un arka mahallelerinden birinde keşfedilen Pınar Balkış oynadı.
Muna'nın hikayesini Gazze'ye giden Yeryüzü Doktorları'ndan dinlediklerini anlatan Gözelekli, "Muna, 2009 yılında Gazze'de yaşanan katliamlardan sağ olarak kurtulmayı başaran bir kız çocuğu, Muna Gazze'de aynı acıyı paylaşan ve hayatı, hayatta kalabilmek için saklambaç oynayarak geçen binlerce çocuktan biri" diyor. Gözelekli, Muna'yı oynayan ve performansıyla set ekibini bile ağlatan küçük oyuncuyu nasıl bulduğunu ise şöyle anlattı: " "Bu rol için İstanbul'da daha önce oyunculuk yapmış bir sürü aday vardı. Ancak Tarsus'un fakir mahallelerinden olan Tekke Mahallesi'nde Pınar'ı fark edince 'İşte bu' dedim. Hemen onu kamera karşısına aldım. Üç saat çalıştık. Doğuştan yetenek. Hiç sıkılmıyor. Sette bizim kadar çalıştı. Hayatında hiç şımarmamış. Fakir bir ailenin kızı. Babası ırmak kenarında balık yemi satıyor. Pınar'ın, altından kalkamayacağı rol yok."
2014 yılında, ilk planlarının filmi Gazze'de çekmek olduğunu ancak, savaş patlak verince filmden vazgeçmeyip, Gazze'nin coğrafi dokusuyla örtüşen Tarsus'u seçtiklerini ifade eden Gözelekli, film çekimlerini Kobani olayları patlak verdiği ve Tarsus Emniyet Müdürü'nün vurulduğu günlerde yaptıklarını, çekimler sırasında sıkıntılı günler yaşadıklarını söyledi. Filmin danışmanlığını ise 2004 yılında Gazze'de yaralanan ve Türkiye'de okuyan, filmde de yaralı Hamas komutanını oynayan bir Filistinli genç yaptı. . 'Muna'nın müziklerini Coşkun Karademir, Bekir Yusuf Açıksöz ve Furkan Besli yaptı.

FİLMİN HİKAYESİ
Henüz 6 yaşındaki Gazzeli Muna ve ailesinin yaşadığı ev, İsraill askerlerinin ani baskınına uğrar. Gece baskını sırasında mutfak dolabına saklarak askerlerden kurtulan Muna, sabah olduğunda evde yapayalnız olduğunu fark eder. Sokaklarda dolaşarak ailesini aramaya başlayan Muna'yı Yeryüzü Doktorları ekibindeki gönüllü doktorlardan biri olan Ela bulur. Ela bu küçük kıza yardım edip ailesini bulmaya kararlıdır. Ela ile doktor arkadaşları Ali ve Süleyman, hem küçük kızın ailesini ararlar, hem de yıkımdaki bir ülkenin dramına şahitlik ederler.

FİLM ANTALYA FİLM FESTİVALİ'NDE YARIŞACAK
Öte yandan, Serdar Gözelekli'nin yönettiği 'Muna', 29 Kasım - 6 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan Antalya Film Festivali'nde yarışmaya hak kazandı.
(İHA)

Yorum Yaz: