Cumartesi15.06.2024
HABERLER - KÜLTÜR-SANAT - TÜRKİYE - MUĞLA
04 Temmuz 2015 - 08:24:02

Bodrum Antik Tiyatro'da 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali başladı

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Bodrum Antik Tiyatro'da sanatseverlerle buluştu.
Bodrum Antik Tiyatro'da 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali başladı 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Bodrum Antik Tiyatro'da sanatseverlerle buluştu.

12 yıldır Bodrum'un Gümüşlük beldesinde gerçekleştirilen festivalin gala gecesinde Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Karşıyaka Oda Orkestrası, devlet sanatçımız Piyanist Gülsin Onay ve trompet sanatçısı Cem Sevgi'ye eşlik etti. Festival 3 Temmuz - 8 Ağustos tarihleri arasında klasik müzikseverlerin ilgi odağı olacak.

ANTİK TİYATRODA UNUTULMAZ GALA

Her yıl birbirinden ünlü isimleri Bodrum'a getiren Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl da yine enstrümanında mükemmelliği yakalamış müzisyenleri bir araya getiriyor. Geçtiğimiz akşam Bodrum'un 13 bin kişilik tarihi tiyatrosunda düzenlenen gala gecesi ile sanatseverlere merhaba diyen festivalin ilk konukları dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay, trompet sanatçısı Cem Sevgi ve Şef Rengim Gökmen yönetimindeki İzmir'in son zamanlarda ismi parlayan oda orkestrası KODA idi.

Açılışta konuşma yapan festivalin sanat yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu, sponsorlara ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Levendoğlu, konuklara da teşekkür ederek "Siz değerli izleyicilerimiz, iyi ki varsınız, sizlerin klasik müziğe olan ilginiz ve heyecanınız sayesinde düzenleniyor bu festival, destekleriniz ve ilginiz daim olsun" dedi. Sanat ve iş dünyasından birçok klasik müzikseveri bir araya getiren konserde KODA'nın yaratıcısı Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da izleyiciler arasında idi.

SHOSTAKOVİCH VE MOZART'IN ESERLERİ SESLENDİRİLDİ

Klasik müzikseverlerin yoğun ilgisi ile başlayan ve 2 saat süren konserin ilk yarısında sanatçılar Rus besteci Dmitri Shostakovich'in "Piyano, Trompet ve Yaylı Çalgılar Orkestrası için Konçerto No.1, Do minör, Op. 35" adlı eserini seslendirdiler. Programın ikinci yarısında W.A. Mozart'ın "Piyano Konçertosu No.12 La Majör, K414" başlıklı eserinden "I. Allegro", "II. Andante" ve "III. Allegretto" adlı bölümlere yer veren sanatçılar, izleyicilere unutulmaz bir gala gecesi yaşattılar. Programın sonunda ayakta alkışlanan Gülsin Onay, Chopin'den bir eserle bis yaparak sahneden ayrıldı. Ardından Karşıyaka Oda Orkestrası da izleyicilerin yoğun isteği üzerine bir parça daha çalarak geceyi sonlandırdı. Konserin sonunda Piyanist Gülsin Onay CD'lerini imzaladı.

Konseri izleyenler arsında Hıncal Uluç, Can Dündar, Muğla Büyük şehir Başkan Yardımcısı Cumhur Yaka, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un eşi Hülya Kocadon yer aldı.

(İHA)

Yorum Yaz: