Cumartesi15.06.2024
HABERLER - DÜNYA - A.B.D. - WASHINGTON
11 Aralık 2015 - 22:20:15

ABD Sözcüsü, Rus muhabiri taraflı soru sormakla eleştirdi

Rus muhabirin Türkiye ile ilgili soruları ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin tepkisine neden oldu. Sözcü Kirby, Rus muhabiri taraflı soru sormakla eleştirdi.
ABD Sözcüsü, Rus muhabiri taraflı soru sormakla eleştirdi Rus muhabirin Türkiye ile ilgili soruları ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin tepkisine neden oldu. Sözcü Kirby, Rus muhabiri taraflı soru sormakla eleştirdi.
Rus muhabirin Türkiye ile ilgili soruları ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin tepkisine neden oldu. Sözcü Kirby ile RT televizyon kanalının muhabiri Gayane Chichakyan arasında yaşanan diyalog ise şöyle:
"Soru: Tabii. ABD, Irak'a askerî güç çağırıyor ve bu koalisyona da önderlik ediyor ancak bir şeyler ters gidince tıpkı Türk birliklerindeki durum gibi, ABD olayın kendisini ilgilendirmediğini ve kendi aralarında çözmeleri gerektiğini söylüyor. Irak bu konuda endişe etmemeli mi?
Kirby: Hangi konuda? Bayılıyorum böyle 10 dakikalık sorulara. Sonrasında da benim bir çıkarım yapmam bekleniyor sanırım. Hangi konuda endişe etmemeli mi?
Soru: Gerçek şu ki siz koalisyonun içindesiniz ve bu anlaşmaya da tarafsınız ancak ne zaman işler ters gitse ABD, aynen şu anda Türk birlikleriyle yaşananlar gibi konunun kendilerini ilgilendirmediğini söylüyor.
Kirby: Buyurun bakalım, başka bir saçma soru daha. Olayın bizi ilgilendirmediğini ne zaman söyledik?
Soru: Türk birlikleriyle alakalı olarak öyle söylüyorsunuz.
Kirby: Hayır, öyle söylemiyorum. Benim söylediğim şu ki, bakın bir kez daha söylüyorum, tamam mı? Biz bu meselenin Türkiye ile Irak arasında ikili olarak çözülmesini istiyoruz. Sizin ABD'nin alçakça bir şey yapıyormuş veya burada uygunsuz ilişkilere giriyormuş gibi göstermek için lafı çevirmeniz bence çok aptalca bu soruları sorarken.
Soru: Gerçekten lafı mı çeviriyorum? Siz?
Kirby: Samimi söylüyorum bu soruları sorarken utanmadığınıza inanamıyorum. Bu sorulara bakmalısınız ve kendinize gülmelisiniz. Tamamen deli saçması sorular.
Soru: Yani?
Kirby: Yani, Abadi hükûmetiyle çok yakın bir şekilde çalışıyoruz. Irak ve Suriye'den IŞİD'i temizlemek için anlaşma yapmış 65 ülkelik bir koalisyonun içinde yer alıyoruz. İzin verin bitireyim, siz yeterince konuştunuz. Tam 65 ülke. Bizim işin başından beri söylediğimiz ve benim daha muvazzafken Pentagon'da da söylediğim şu ki bilhassa Irak'ta IŞİD'e karşı atılan her adım Irak hükûmetiyle tam eş güdüm içinde ve onların izniyle atılmalıdır. Bu düşüncemizde en ufak bir değişiklik yoktur. Şu anda da ortada küçük bir askerî birliğin mevcudiyetine dair Türkiye ile Irak arasında bir ihtilaf bulunmakta, tamam mı?
Soru: Tamam da
Kirby: Ve biz bunu, daha doğrusu ben bunu son birkaç gündür defalarca söyledim ama yeniden söylüyorum ki gerek bizim duruşumuzda, gerekse de Irak'ta IŞİD'e karşı mücadele eden askerî birliklerin Irak hükûmetinin izni dahilinde faaliyet göstermeleri gerekliliği gerçeğinde hiçbir değişiklik olmamıştır. Biz bunu koalisyonun bütün üyelerine hem özel olarak hem de kamuoyu önünde söyledik. Bu konuda değişen hiçbir şey yok.
Soru: Efendim
Kirby: Ve biz bunu Türkiye ile Irak'ın kendi aralarında çözmesini istiyoruz ki öyle de yapıyorlar. Siz bunu çok büyük ihtilaf çıkarıcı bir mesele haline sokmaya çabalıyorsunuz ama Türkler ve Iraklılar dahi biliyor ki bu öyle bir mesele değil ve konuyu halletmeye çalışıyorlar. Bu yüzden bırakalım da onlar kendi meselelerini halletsin ve geri kalan herkes de IŞİD'e odaklansın ki bizim yapmamız gereken ve Ruslar'ın yapmadığı da budur.
Soru: İzin verirseniz.
Soru: Affedersiniz, soru sormamam mı?
Soru: İzin verirseniz.
Soru: Türkiye'nin icraatlarına dair ABD'nin değerlendirmelerinin ne olduğunu sormamam mı gerekiyor?
Kirby: Hanımefendi, bana istediğiniz.
Soru: Bu soruyu sormamam mı gerekiyor? Tam olarak hangi sorudan utanmam gerekiyor efendim?
Kirby: Bana istediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Benim şaştığım nokta sorduğunuz bazı sorulardan ötürü utanmamanız. Ayrıca şunun da farkındayım ki.
Soru: Tam olarak hangi sorudan?
Kirby: Şunun da farkındayım ki Russia Today kendi hükûmetlerine böyle çetin soruları neredeyse sormuyor. Banaysa istediğinizi sorabilirsiniz. İşte bu ortamın, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın güzelliği buradadır. Buraya girebilirsiniz, bana ne isterseniz sorabilirsiniz, sorduğunuz sorularda olmak istediğiniz kadar zorlu ve suçlayıcı olabilirsiniz ki bu sorulardan bugün sorulanların bazıları tamamen saçmaydı. Bunu burada, ABD'de yapabilirsiniz ama kendi hükûmetinize.
Soru: Hangi sorum saçmaydı efendim?
Kirby: Suriye'de IŞİD hakkında aynı soruları kendi hükûmetinize sorduğunuza hiç tanık olmadım.
Soru: Hangi sorum saçmaydı?
Kirby: Ve bu soruların sorulmasını çok arzu ederdim."
(İHA)

Yorum Yaz: